späť

AKO THINKPAD LETEL do vesmíru

Rada Lenovo ThinkPad je jednoznačne jedno z najikonickejších zariadení dnešnej doby. Dala by sa prirovnať k rifľovým nohaviciam, k Jeepu či k Porsche 911 – k trom veciam, ktoré sa časom vyvíjali, no nikdy nestratili svoj pôvodný dizajn.

Legenda medzi notebookmi

S dizajnom a filozofiou inšpirovanou japonským obedárom (Bento box) bol ThinkPad predstavený verejnosti firmou IBM v roku 1992. Aj napriek tomu, že tento model má už 26 rokov a prešiel niekoľkými zmenami, zostal verný pôvodnému nápadu. Čierna farba a typický červený TrackPoint sú súčasťou nadčasového dizajnu týchto notebookov.

lenovo-showroom-thinkpad-notebook-predajna-marsannit
Zdroj: MARSANN IT

Nekonečný vesmír

Všetci veľmi dobre vieme, kto bol prvým človekom, ktorý letel do vesmíru – sovietsky astronaut Jurij Gagarin v lodi Vostok 1. Taktiež všetci vieme, kto bol prvý človek, ktorý pristál na mesiaci – bol to Neil Armstrong spolu s posádkou. Dokonca všetci vieme, ako sa volal prvý pes, ktorý vyletel do vesmíru (Lajka). Ale vieme aj to, aký bol prvý notebook, ktorému sa podarilo dostať takto ďaleko? Nemusíme premýšľať dlho, pretože to bol práve notebook Lenovo ThinkPad.

lenovo-thinkpad-notebook-vesmir-vesmirna-lod-kozmonautka-lietajuci-laptop
Zdroj: kosmonautix.cz

Notebook prvýkrát letel na palube lode Endeavour počas misie, ktorej cieľom bolo opraviť Hubblov teleskop v roku 1993. Odvtedy sa nachádzal na mnohých letoch a slúži astronautom na medzinárodných vesmírnych staniciach. Teda vieme povedať, že nie je to len výzor, ktorý robí radu ThinkPad takou jedinečnou. Je to práve kombinácia kvality, výkonu, výdrže batérie, konektivity a odolnosti – neuveriteľná kombinácia, ktorá „vystrelila“ túto radu až do vesmíru.

Okrem agentúry NASA používajú tieto notebooky dokonca aj iné vesmírne agentúry: napríklad JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency), ESA (European Space Agency) a mnoho ďalších.

notebook-thinkpad-vesmirna-lod-kozmonaut-astronaut-vesmirny-laptop
Zdroj: techrepublic.com

Zaujímavé fakty

  • ThinkPady sú od roku 2003 jediné notebooky certifikované pre použitie v medzinárodných vesmírnych staniciach.
  • ThinkPady sa nachádzajú v raketoplánoch, ktoré sú súčasťou programu NASA Space Shuttle od roku 1993. Nachádzali sa vo viac ako 50-tich raketoplánoch, ktoré leteli do vesmíru.
  • Približne 80 notebookov tejto rady sa momentálne nachádza v medzinárodných vesmírnych staniciach.