späť

Výber mobilu podľa parametrov

Povinná výbava moderného človeka – takto by sme dokázali označiť v súčasnosti mobilné telefóny – smartfóny. Na trhu sú doslova stovky modelov, ktoré sa od seba líšia menšími alebo väčšími rozdielmi. Ako si teda vieme vybrať naozaj správne zariadenie, ktoré bude spĺňať naše požiadavky? To vám ukážeme v tomto článku.

Pri správnom výbere smartfónu je dôležitých hneď niekoľko faktorov. Jedným z nich je definovanie si toho, na čo ho budeme používať. Ak zariadenie používame predovšetkým iba na telefonovanie a občasné posielanie správ, nebudeme potrebovať, aby mal skvelú konektivitu bluetooth či wi-fi, alebo synchronizáciu údajov v cloudovom zariadení. Na druhej strane, pokiaľ sa telefón stane vašou mobilnou kanceláriou, je potrebné dávať väčší dôraz predovšetkým na konektivitu k mobilným sieťam a mobilnému internetu, kapacitu batérie, fotoaparát či GPS navigáciu.

smartfon-telefon-motorola
Zdroj: Lenovo

Operačný systém

Mobilné telefóny boli už od svojho vzniku prakticky malými počítačmi. Aj keď v minulosti sa používali telefóny, ktoré boli ovládané pomocou hardvérovej klávesnice, stále boli ovládané operačnými systémami, ktoré boli napísané napríklad v jazyku Java. S vývojom počítačov sa vyvíjali aj operačné systémy pre telefóny. V súčasnosti sa bežne môžete stretnúť s dvoma druhmi – Android a iOS. Rozdiel medzi nimi je pomerne jednoduchý – Android, resp. jeho rôzne klony využíva drvivá väčšina výrobcov mobilných telefónov a ide o tzv. open-source projekt (čiže projekt, ku ktorého zdrojovému kódu sa môže dostať každý a upraviť si ho podľa seba), zatiaľ čo iOS sa využíva iba na určitom druhu mobilných zariadení (v jeho prípade nemôžeme hovoriť o open-source, keďže zdrojový kód iOS nie je nikde verejne dostupný).

Pri výbere mobilného telefónu by ste sa mali rozhodovať na základe toho, ktorý operačný systém sa vám ovláda lepšie. Dá sa však povedať, že Android je systém, ktorý je prispôsobený univerzálne pre všetky telefóny, zatiaľ čo iOS a jeho určitá verzia je určená spravidla iba pre jeden konkrétny model – avšak v tomto prípade hovoríme o tom, že iOS je vyladený pre daný konkrétny telefón – aj softvérovo, aj hardvérovo. V oboch prípadoch máte prístup k aplikáciám v obchodoch jednotlivých operačných systémov.

Displej telefónu

Displej je jednou z najdôležitejších súčastí telefónu, pretože pri jeho ovládaní strávite hľadením naň veľké množstvo času. Na trhu sa nachádzajú rôzne displeje, pričom sa môžete stretnúť s uhlopriečkou už od 4“ až po vyše 6“. V praxi to znamená, že čím má telefón väčšiu uhlopriečku displeja, tým je jeho dotyková časť väčšia, a teda ide aj o väčší telefón. Z toho dôvodu sa preto odporúča, aby ste si telefón obhliadli a prípadne vyskúšali jeho držanie v ruke v niektorom z predajných miest. Napríklad veľký telefón s uhlopriečkou 6,1“ má síce veľkú zobrazovaciu plochu a dobre sa na ňom sledujú filmy či prezerajú webstránky, ale nie je vhodným riešením v prípade, že máte malé vrecká alebo nemáte telefón jednoducho kam uložiť. Pre aktívnejších ľudí, ktorí nepotrebujú smartfón ako prenosnú kanceláriu, sa preto odporúčajú menšie displeje s uhlopriečkou napríklad 4“ – 5“. Nevýhodou menších uhlopriečok je, že majú menšie rozlíšenie, a tým pádom napríklad aj menej kvalitné sledovanie videa. Na druhej strane však platí zásada – čím väčšie rozlíšenie, tým väčšia spotreba energie a menšia výdrž batérie.

smartfon-motorola-sluchadla
Zdroj: Lenovo

Druhým aspektom, ktorý by ste mali sledovať, je aj ochrana displeja v podobe jeho skla. Zatiaľ čo vlajkové lode rôznych spoločností sa snažia túto ochranu integrovať priamo do displeja, pri tých menších telefónoch sa odporúča dodatočná montáž, napríklad v podobe ochranného skla, ktorá cenu za telefón môže ešte zvýšiť. Preto sa odporúča pri kupovaní mobilného telefónu si zistiť, akú ochranu displeja ponúka v základe. V zásade platí, že pokiaľ je mobil označený ako IP (IP68), ide o zvýšenú odolnosť telefónu, ktorá je vhodná do drsnejšieho prostredia.

Posledným aspektom pri výbere displeja je jeho zobrazovacia technológia. V súčasnosti existujú AMOLED, OLED, TFT, LCD a IPS LCD panely. Jednoznačná odpoveď na to, ktorý z nich je najlepší, ktorý z nich je ideálny v pomere cena/výkon, či ktorý je najhorší, jednoducho neexistuje. Voľba je na vás – opäť odporúčame odskúšať si zobrazovanie displeja pri dennom svetle, na slnku, prípadne na tmavých miestach.

vyber-mobilu-dizajn
Zdroj: Lenovo

Fotoaparát/Kamera

Ak sa o to, čo vidíte, radi delíte so svojou rodinou, priateľmi či známymi, určite budete potrebovať pri výbere telefónu aj kvalitný fotoaparát, resp. videokameru. Súčasným štandardom je, že mobilný telefón má dve kamery – prednú a zadnú. Zatiaľ čo kvalita zadnej kamery sa neustále zvyšuje a dosahuje veľakrát úroveň kvalitného fotoaparátu (čiže rozlišovaciu schopnosť od 5MPx až po 23MPx), predná kamera sa využíva predovšetkým na fotenie „selfie“ fotiek, prípadne ako webkamera pri videorozhovoroch. Práve kvalita prednej webkamery je vždy nižšia a pohybuje sa v menšom rozmedzí.

Pri výbere fotoaparátu sa netreba zameriavať iba na to, koľko pixelov má kamera, ale na to, ako dokáže pracovať so svetelnosťou. Väčšina zariadení dokáže za bežného svetla fotiť naozaj kvalitne, na druhej strane, keď sa pokúšate odfotiť niečo v šere alebo v tmavej miestnosti, fotoaparát zlyháva. Svetelnosť sa označuje písmenom „f“, a teda pri výbere telefónu hľadajte aj telefón s čo najvyššou mierou spracovania svetelnosti (napr. f/1.7, f/2.2 a pod.). Zabránite tým nekvalitným fotkám a následne smútku z nepodareného záberu.

Mnohé telefóny majú už v súčasnosti integrovaný blesk, čo je určite potrebné si pri kúpe telefónu overiť (blesk, resp. prisvetľovacia dióda sa dá využiť aj ako baterka), prípadne sa opýtať na to, či má kamera aj možnosť stabilizácie obrazu.

telefon-fotoaparat-kamera
Zdroj: Lenovo

Procesor, pamäť a úložný priestor

Procesor sa často označuje za srdce smartfónu, ktoré spracúva príkazy, ktoré mu zadáte. V súčasnosti sú v ponuke jednojadrové až osemjadrové procesory, pričom za štandard sa pri smartfónoch považujú štyri procesory a viac. Pre lepší beh telefónu odporúčame voliť si zariadenia, ktoré využívajú práve viac procesorov a dokážu pracovať tzv. metódou „multithread“. To znamená, že čím viac jadier má procesor vášho telefónu, tým výkonnejší telefón máte. Dôležitým ukazovateľom nie je len počet procesorov, ale aj ich takt, označovaný ako frekvencia. Frekvencia znamená počet inštrukcií, ktoré je schopný procesor vykonať za sekundu (udáva sa v GHz). Je zbytočné mať napríklad procesory, ktoré majú frekvenciu 1.0 GHz až 1.2 GHz, keď bežnou hodnotou súčasných smatfónov je 1.6 GHz až 2 GHz. V prípade, že máte v telefóne operačný systém Android, odporúčajú sa minimálne štyri procesory s frekvenciou nad 1.6 GHz. Pri iOS sa touto hodnotou nemusíte trápiť, pretože každý iOS je optimalizovaný pre konkrétnu verziu telefónu. Pri výbere správneho typu procesoru odporúčame ale aj skúsiť si prečítať recenzie na internete, čo si o ňom myslia odborníci. Niektoré súčasné štvorjadrové čipy sú oveľa výkonnejšie než staršie osemjadrové.

Samotná pamäť telefónu sa delí na operačnú pamäť (RAM) a na úložný priestor. Na to, aby dokázal váš telefón spracovávať všetky aplikácie, je dobré, ak má vaša operačná pamäť kapacitu aspoň 1 GB RAM (to je nutné minimum, ktoré potrebujete napríklad na napísanie SMS či rýchle prezretie Facebooku, Instagramu a pod., odporúča sa však väčšia pamäť). Čím viac pamäti, tým svižnejšie pobeží váš telefón.

Pri Android zariadeniach je možné úložný priestor zväčšiť pomocou microSD karty až na vami požadovanú úroveň. Ak sa rozhodnete zainvestovať do odkladacieho priestoru, môžete získať niekoľko desiatok či stoviek GB odkladacieho priestoru.

sim-karta-telefon-motorola
Zdroj: Lenovo

Batéria

To, ako dlho vydrží váš telefón fungovať, závisí od viacerých aspektov, ktoré sme už popisovali vyššie. Podstatný vplyv na to má ale aj batéria, ktorej kapacita je pri mnohých zariadeniach kľúčová – zbytočne si kúpite telefón, ktorý bude mať najlepšie parametre, ak vám vydrží fungovať 2 hodiny. Kapacita batérie je jedným z faktorov, na ktoré by ste mali teda klásť dôraz. Udáva sa v jednotke mAh (miliampérhodina).

Aj v tomto prípade platí základná rovnica – čím vyššie číslo, tým lepšia výdrž. Štandardná výdrž batérie v súčasnosti je 2500 – 2700 mAh. Na to, aby ste telefón mohli pohodlne používať celý deň (bez nutnosti ďalšieho dobíjania) sa ale odporúčajú hodnoty od 2900 mAh až po 3100 mAh. Ak chcete, aby váš telefón vydržal čo najdlhšie, odporúča sa zvoliť si batériu s kapacitou aspoň 3000 mAh. Niektoré súčasné modely ponúkajú batériu s výdržou až 4000 mAh – tie považujeme už za nadštandard. Pri výbere telefónu a batérie musíte zohľadňovať opäť veľkosť displeja, výkon procesora, pamäte atď. Vzhľadom na to, že ide o individuálnu hodnotu, ktorú si môže každý vysvetliť po svojom, odporúča sa dávať dôraz na tzv. pohotovostnú výdrž batérie. Ide o hodnotu, ktorá sa testuje odborne a nie je to reálna výdrž telefónu. Vlastníkovi ale dáva informácie o tom, koľko telefón vydrží fungovať na jedno nabitie v zapnutom stave. Úplne bežnou súčasťou vášho vybavenia k smartfónu by mal byť aj PowerBank, ktorého kapacity sú mnohokrát vyššie, ako kapacita batérie vášho zariadenia.

nabijanie-bateria-mobilny-telefon
Zdroj: Lenovo

Súčasným moderným trendom pri smartfónoch je aj tzv. rýchlonabíjanie, ktoré by ste mali určite pri kúpe telefónu zohľadňovať. Aj napriek tomu, že existuje mnoho výrobcov, a teda aj názov technológie sa líši, vo všeobecnosti platí, že rýchlonabíjačky dokážu doplniť mobilu energiu na 60 – 70 % približne za polhodinu.

Veľmi praktickou funkciou pre tých, ktorí nenávidia neustále zapájanie káblov, je tzv. bezdrôtové nabíjanie. V súčasnosti sa používa skôr pri drahších smartfónoch, avšak s pokojným svedomím môžeme povedať, že do povedomia ľudí sa rozširujú čoraz častejšie. Bezdrôtová nabíjačka nie je spravidla štandardným príslušenstvom a je potrebné si ju dokupovať samostatne.

Príslušenstvo a konektivita

Ak patríte medzi tých, ktorí radi športujú, určite by ste nemali zabudnúť oceniť schopnosti vášho mobilu pri týchto aktivitách. Skúste preto svoju pozornosť zamerať na rôzne doplnky k vášmu telefónu, akými sú napríklad inteligentné náramky, prípadne bezdrôtové nabíjanie telefónu. Pokiaľ si už kupujete telefón, bola by škoda, ak by ste jeho vlastnosti a funkcie nevyužívali naplno a neboli by ste „smart“.

Rady na záver

  • Pred kúpou mobilného telefónu si zadefinujte, na čo chcete telefón využívať.
  • Voľte si správnu veľkosť displeja, aby vám telefón nebol príliš veľký, ani príliš malý. Veľkosť displeja ovplyvňuje aj kvalitu zobrazovania.
  • Fotoaparát sa snažte vyberať kvalitnejší, s väčšou veľkosťou MPx a s dobrým indexom svetelnosti.
  • Odporúčame kupovať si telefóny, ktoré majú 2 a viac procesorov a operačnú pamäť aspoň 2 GB.
  • Ak chcete mobil s dlhšou výdržou batérie, štandard je 2500 – 2700 mAh. Odporúčame však aspoň 3000 mAh.
  • Pozorne sledujte príslušenstvo k mobilnému telefónu. Bezdrôtové nabíjanie či inteligentné náramky sú veľkou výhodou.

Rýchle zhrnutie

Operačný systém:  Android/iOS Procesory: 4 – 8 CPU
Displej:  4“ až 6“ Takt procesoru: 1.6 – 2.0 GHz
Fotoaparát (predný):  Minimálne 5 MPx Pamäť (interná): Minimálne 2 – 4 GB RAM
Fotoaparát (zadný):  Minimálne 12 – 15MPx Pamäť (externá): 16 – 32 GB
Batéria: Aspoň 3000 mAh