späť

5 HORÚCICH NOVINIEK na poli inovácií

Vývoj počítačovej a mobilnej elektroniky sa z roka na rok posúva dopredu a odkrýva nové možnosti efektívnejšej práce, pohodlného používania či ešte lepších virtuálnych zážitkov. Aké inovácie v poslednom čase zahrali na strunu všetkým technologickým nadšencom?

Displej na maximum

Model smartfón s displejom bez jediného zárezu patril k jedným z najväčších ťahákov tohtoročných noviniek na veľtrhu CES. Nový smartfón už nepotrebuje žiadnu prídavnú plochu mimo obrazovky na to, aby ste ho mohli ovládať. Všetko zvládnete so samotným dotykovým displejom. Jediným viditeľným „vstupom“ je objektív fotoaparátu, ktorý je efektne vsadený priamo do zobrazovacej plochy. V hornom rohu však pôsobí vcelku nenápadne. Samozrejme, vyžiadalo si to použitie špeciálnej technológie, ktorá bráni osvetľovaniu objektívu od samotného displeja. Výsledkom je však čistý a veľmi pôsobivý dizajn inovatívneho inteligentného 3D telefónu s výkonným 48 Mpx fotoaparátom.

telefon-huawei-fotoaparat
Foto: Huawei Honor View 20. Zdroj: huaweicentral.com

Smartfón či tablet? Najlepšie dva v jednom

Aj vy ste s napätím očakávali predstavenie prvého komerčného smartfón s ohybnou obrazovkou na svete? Mobil síce uviedli v Pekingu už koncom minulého roka, ale široká verejnosť sa s ním zoznámila práve na podujatí CES v Las Vegas. Výrobca tento produkt dopĺňa mottom: „Už žiadna rozbitá obrazovka.“ Pri testovaní dokázal bez problémov zvládnuť až 200-tisíc ohnutí. Uprostred ho dokážete preložiť o 180 stupňov takmer ako list papiera, vrátane samotnej obrazovky. V podstate tak môžete svoj smartfón premeniť na tablet alebo naopak.

telefon-tablet-ohybny
Foto: Royole FlexPai. Zdroj: royole.com

Na cestách s dvojitým displejom

Princíp dva v jednom využíva aj notebook s unikátnym dvojitým displejom. Vďaka novej technológii E Ink, ktorá je zabudovaná v jednej z obrazoviek, možno jediným tlačidlom premeniť displej na prispôsobiteľnú klávesnicu, poznámkový blok, skicár či čítačku kníh, zatiaľ čo druhý slúži ako klasická QHD obrazovka. Výhodou notebooku je jeho tenučký profil len 9,9 mm a až 9 hodín výdrže batérie pri bežnej záťaži zariadenia.

notebook-dva-displeje-pero-kreslenie
Foto: Lenovo Yoga Book C930. Zdroj: lenovo.com

Zakrivenie pre efektívnu prácu

Pred časom spôsobili veľkú revolúciu zakrivené obrazovky. Ako ukázali tohtoročné novinky, ich vývoj má pred sebou ešte veľký potenciál. V novej sezóne napríklad uzrel svetlo sveta úplne prvý 49-palcový duálny QHD monitor, ktorý ponúka prakticky zdvojnásobenú plochu obrazovky s pomerom strán 32:9. Takýto široký monitor výrazne zjednodušuje prácu pri riešení viacerých úloh a umožňuje dokonalý prehľad používateľa. Ovládateľný je pritom pomocou jednej klávesnice a myši.

pocitac-monitor-zakriveny-oblukovy-mys-klavesnica-notebook
Foto: Dell UltraSharp 49 Curved Monitor U4919DW. Zdroj: dell.com

Univerzálne dobíjanie

Nabíjanie je klasickým problémom počítačovej elektroniky. Vývojári však v súčasnosti nemyslia len na pohodlné doplnenie „šťavy“, ale aj na udržateľnosť či rozumné a šikovné zaobchádzanie s energiou. Aj preto príjemne prekvapilo zariadenie na dobíjanie notebookov z Francúzska, ktoré je kompatibilné so všetkými laptopmi. Navyše umožňuje súbežné nabíjanie rôznych mobilných zariadení. Princíp fungovania tejto inovatívnej nabíjačky spočíva v špeciálnej konduktívnej technológii nabíjania „Power by Contact“, ktorá nevyužíva žiadne elektromagnetické vlny. Nabíjanie je pritom rýchle a efektívne, bez ohľadu na počet zapojených zariadení.

lampa-dreveny-stol-telefon-mobil-notebook-laptop-rastlina-kvetina
Foto: Energysquare. Zdroj: energysquare.com