späť

PREDĹŽTE ŽIVOTNOSŤ NOTEBOOKU čistením a pravidelnou zálohou

Viete si predstaviť, že by váš notebook alebo hard disk jedného dňa nenaštartoval? Okamžite môžete prísť o pracovné dáta alebo rodinné fotky. Ani jedno, ani druhé sa väčšinou nepodarí nahradiť kompletne, preto je dôležité nájsť si čas na servis notebookov, čiže pravidelné čistenie systému a jeho zálohu.

Zálohovanie dát v skratke

Zálohovanie dát sa dá pre bežného používateľa a firmy v skratke rozdeliť do dvoch skupín. Prvou je zálohovanie na Cloud, kde si zaplatíte určitú veľkosť úložiska a súbory máte k dispozícii odkiaľkoľvek. Výhodou je nízka prevádzková cena, no na druhej strane nevýhodou môže byť pripojenie. V prípade, ak je prenosová rýchlosť vášho internetového pripojenia nižšia, môže byť doba odosielania súborov dlhá.

cloud-internetovy-ukladaci-priestor-online-zalohovanie
Zdroj: pcmag.com

Druhým spôsobom je zálohovanie na pevný disk alebo server, ktorý sa nachádza na vašej lokálnej sieti, prípadne využíva pripojenie USB 3.0 alebo Thunderbolt 2, pri ktorých je rýchlosť obmedzená iba rýchlosťou diskov. Táto varianta však býva cenovo náročnejšia. Jednoduché externé disky sa dajú kúpiť v sume začínajúcej na 70 eurách, pričom profesionálne zálohové disky (prípadne NAS jednotky) začínajú na sume viac ako 400 eur. Skratka NAS (Network Attached Storage) je úložisko pripojené k miestnej LAN sieti, ktorá môže slúžiť ako distribučná jednotka dát a úložisko v jednom, a to pre viacerých používateľov. Výhodou tohto typu zdieľaného disku je rýchlosť a jednoduchšia konfigurácia než pri ostatných typoch úložísk.

Čo všetko sa dá zálohovať

Zálohovanie sa netýka iba súborov, fotografií a podobne, ale zálohovať sa oplatí aj celá verzia operačného systému. Vytvorením tzv. image (obrazu) zabezpečíte absolútnu kópiu všetkých nastavení, dát a nainštalovaných aplikácií. Image príde vhod obzvlášť v situácii, keď nastane problém so štartovaním operačného systému. Takéto situácie môžu byť softvérovou chybou, dôsledkom nákazy vírusom či poškodenia hardvéru.

rozobraty-notebook-cistenie-komponenty-oprava-notebooku
Zdroj: MARSANN IT

Zálohovanie systému je možné nastaviť automaticky na väčšine najpredávanejších operačných systémov, no v ponuke sú aj programy, ktoré vám za malý jednorazový poplatok dokážu ušetriť kopu starostí. Pomôžu vám obraz systému nielen úspešne vytvoriť, ale ponúkajú aj spôsob opätovnej inštalácie na nové zariadenie, ak sa vám to staré nenávratne poškodilo.

Čo je dobré vedieť

  • Väčšina notebookov nemá funkciu obnovy zo zálohy. V takom prípade vám zostáva iba opätovná inštalácia výrobných nastavení.
  • V prípade obnovy výrobných nastavení strácate všetky dáta, programy a systémové aktualizácie, ktoré musíte spätne hľadať a sťahovať – niekedy aj niekoľko hodín až deň.
  • Zálohujte pravidelne, ideálne každých 24 hodín. V prípade zlyhania systému tak stratíte iba dáta za posledný deň.

Nie je čistenie ako čistenie

Zálohovanie systému vám dokáže vrátiť staré dáta, no pádu systému sa dá predísť pravidelnou údržbou. Okrem tej fyzickej, teda napríklad odstránením prachu a nečistôt, poznáme aj softvérovú „očistu“. Notoricky známa je defragmentácia, vyhľadávanie vírusov a malware súborov, prípadne formátovanie disku, na ktorom nemáte operačný systém.

servis-notebookov-lenovo-marsann-it-predajna-showroom-pocitac-laptop-notebook
Zdroj: MARSANN IT

Fyzické čistenie odporúčame odovzdať do rúk špecialistom v certifikovanom servise notebookov, keďže sa manipuluje s jemnou technikou. Okrem odprášenia ventilátora a ďalších komponentov sa totiž mení aj kontaktná chladiaca pasta procesora, kde aj najmenšia nečistota môže výrazne ovplyvniť jeho funkčnosť a výkon.

Čo je dobré vedieť

  • Čistenie komponentov od prachu sa vykonáva s použitím stlačeného vzduchu, jemného štetca a handričky so špeciálnym prípravkom.
  • Pravidelné čistenie výrazne prospieva k stabilnému chladeniu systému, a teda systém sa zbytočne neprehrieva.

Defragmentácia, škodlivé a nechcené programy

Defragmentácia je postupné opätovné reorganizovanie častí súborov, čím sa zvyšuje rýchlosť prístupu k disku, rýchlosť diskových operácií, a tým aj reakčný čas operačného systému a všetkých programov, ktoré sú na disku nainštalované.

Vírusy a malware programy môžu výrazne ovplyvniť rýchlosť systému tým, že na pozadí operačného systému bežia ich procesy, ktoré výrazne využívajú výpočtový výkon stroja. Väčšinu vírusov dnes dokážete ešte v predstihu odhaliť spoľahlivým antivírovým programom, malware vie byť pre zmenu odhalený rôznymi aplikáciami voľne dostupnými na internete.

profylaxia-notebook-oprava-servis-cistenie-zaloha
Zdroj: MARSANN IT

Čo je dobré vedieť

  • Defragmentácia výrazne prispieva k zvýšeniu rýchlosti systému, obzvlášť systémom s MS Windows.
  • Unixové operačné systémy defragmentáciu takmer nepotrebujú, keďže sú výrazne modernejšie a k fragmentovaniu súborov v nich nedochádza.
  • Pravidelným scanom systému proti vírusom a malware dokážete zabrániť strate výkonu.

Rada na záver

Zálohovanie a čistenie notebooku by malo byť neoddeliteľnou súčasťou vašej správy zariadení. Strata súborov totiž ovplyvní nielen váš súkromný život, ale aj ten pracovný. Ak si neviete dať rady, využite servis notebookov.