späť

PROJEKČNÉ SYSTÉMY a audiosystémy

Spojenie projekčných systémov a audiosystémov je dlhodobo používané v komerčnej sfére – najmä v kinách pri premietaní filmov, ale aj pri pracovných stretnutiach – ako pomôcka pri prezentáciách. Pre firmy a korporácie sa aktuálne tieto systémy stávajú cenovo dostupnejšie.

PROJEKČNÉ SYSTÉMY

Za úplne prvý projektor sa považuje zoopraxiskop, do ktorého sa vkladali kotúče s nalepenými fotografiami. Od tohto vynálezu uplynulo veľa času a ich vývoj sa posunul míľovými krokmi dopredu.

Typy projekčných systémov

V súčasnosti existujú štyri základné typy projektorov, ktoré sa odlišujú podľa použitej technológie. Konkrétne ide o DLP, LCD, LCoS a LED. Existujú aj iné, napríklad CRT, D-ILA alebo SXRD, no príliš sa nepoužívajú.

1. DLP (Digital Light Processing)

Základom tejto technológie sú DMD čipy, obsahujúce malé zrkadielka. Lampa vyrobí svetlo, ktoré prejde cez optickú šošovku a dostane sa na rotujúci farebný kotúč. Tento kotúč v podstate sfarbuje svetlo, nachádzajú sa na ňom minimálne tri základne RGB farby a jedna priehľadná časť pre zvýšenie jasu. Výhodou DLP projektorov je vysoký kontrast a stálosť farieb, nevýhodou je menšia ostrosť obrazu a dúhový efekt, ktorý môže nastať.

2. LCD (Liquid Crystal Display)

Hlavnou súčasťou tejto technológie sú špeciálne dichronické zrkadlá. Svetlo z lampy dopadne na prvé zrkadlo, ktoré prepustí červenú zložku a odrazí zvyšné svetlo. Následne ide zrkadlo po zelenú zložku a nakoniec po modrú. K zobrazeniu takto odrazeného svetla do LCD sa využívajú tekuté kryštály. Výhodou LCD projektorov je ostrý obrazkvalitné zobrazenie farieb, nevýhodou je starnutie LCD displejov, čo vedie k pixelizácii obrazu či k mŕtvym pixelom.

3. LCoS (Liquid Crystal on Semiconductor)

LCoS je hybridným spojením LCD a DLP. Lampa vyrobí svetlo, ktoré prejde hranolom a rozdelí svetlo na tri základné farby. Dopadnuté svetelné lúče sa odrazia do displeja a následne putujú naspäť do hranola, kde sa spoja a dostanú sa cez optiku na plátno. Výhodou LCoS projektorov je vysoké rozlíšenie, žiadna pixelizáciaabsencia dúhového efektu. Nevýhodou je veľmi vysoká cena.

4. LED (Light Emitting Diode)

LED projektory sú v podstate DLP projektory, ktoré namiesto lampy používajú LED diódy. Výhodou LED projektorov je nízka spotrebamalé rozmery, zásadnou nevýhodou je veľmi nízka svetelnosť.

miestnost-premietanie-stoly-stolicky-dataprojektor-platno-svetlo
Zdroj: Image bank

Čo zvážiť pri výbere projektora

Pri výbere projektora sa treba zamerať na tieto parametre:

 • Rozlíšenie – medzi najbežnejšie rozlíšenia patrí: SVGA (800 × 600), XGA (1024 × 768), SXGA (1280 × 1024), UXGA (1600 × 1200), HD Ready (1280 x 720), WXGA (1280 x 800), Full HD (1920 x 1080).
  Ideálne je zvoliť si rozlíšenie aspoň SXGA a vyššie.
 • Svetelný výkon – čím vyššia hodnota, tým je obraz jasnejší a kvalitnejší.
 • Kontrast – pomer najsvetlejšieho a najtmavšieho bodu.
 • Rozmery a hmotnosť.
 • Projekčnú vzdialenosť – v domácnosti je ideálna okolo 3-5 metrov. Treba myslieť na to, že vzdialenosť priamo ovplyvňuje zobrazovaciu uhlopriečku.

AUDIOSYSTÉMY

K projekčným systémom neodmysliteľne patrí aj kvalitný zvuk. Výber audiosystémov je skutočne obrovský.

Čo zvážiť pri výbere reproduktorov

1. Umiestnenie

Pri kúpe reproduktorov je dôležité dbať aj na vhodné umiestnenie v rámci priestoru. Na základe veľkosti miestnosti je nutné správne si zvoliť typ reproduktorov. Pri menších priestoroch sú vhodnejšie regálové reproduktory, pri väčších zase stĺpové. Ďalšou zaujímavou možnosťou sú bezdrôtové reproduktory, ktorých hlavnou výhodou je mobilita a absencia káblov.

audiosystém-reproduktor-snurka
Zdroj: Image bank

2. Výkon

Dôležitým technickým parametrom pri výbere je výkon. Pri popise parametrov sa najčastejšie môžeme stretnúť s pojmami:

 • Maximálny výkon – najväčšia priepustná hodnota, pri ktorej vie reproduktor fungovať. V podstate ide o krátkodobý výkon.
 • RMS výkon – výpovedná hodnota, tzv. nominálny výkon. Práve na túto hodnotu by sme sa mali zamerať pri výbere optimálneho reproduktora.

Pri výkone, samozrejme, platí: čím väčší, tým lepší. Priemerný výkon reproduktorov sa pohybuje medzi 20 W až 300 W. Vyššie hodnoty sú vhodnejšie skôr do väčších priestorov.

3. Pokročilé funkcie

V dnešnej dobe k reproduktorom neodmysliteľne patria aj pokročilejšie funkcie a príslušenstvá, napríklad:

 • Bluetooth – umožňuje bezdrôtové pripojenie k reproduktorom, ale do obmedzenej vzdialenosti.
 • WiFi – bezdrôtové pripojenie k reproduktorom v rovnakej sieti. Oproti Bluetooth technológii má väčší perimeter dosahu.

Rada na záver

Pri výbere projektorov a audiosystémov treba myslieť na to, kam chceme tieto zariadenia umiestniť, no zároveň nájsť aj správny pomer medzi kvalitou a cenou. Pri cene treba myslieť aj na prevádzkové náklady a životnosť zariadení.