späť

VIDEOKONFERENCIA – riešenie pre každú spoločnosť

Každým dňom sa spoločnosti, vzdelávacie, zdravotnícke či finančné inštitúcie snažia byť produktívnejšie a efektívnejšie vo svojom podnikaní. Riešením sú videokonferenčné systémy, ktoré sú prispôsobené na mieru potrebám oboch strán.

Videokonferenčné systémy v skratke

Videokonferencia, nazývaná aj „telepresence“, je forma komunikácie v reálnom čase a sprostredkovaná cez internet s video aj audio pokrytím. Je to efektívny a nízkonákladový spôsob vedenia pracovných stretnutí pre spoločnosti, keďže sú okrem ušetreného času eliminované aj náklady na cestovanie, ubytovanie, prípadne poplatky za letenky a víza.

Čudovali by ste sa, ale prví priekopníci videokonferenčných hovorov boli už v 20. rokoch minulého storočia v spoločnosti AT&T. Prelom nastal až s boomom počítačov v 80. rokoch minulého storočia – prvé webkamery boli pre trh sprístupnené v roku 1995. V roku 2010 označil Time Magazine webkamery QuickCam za jeden z najväčších hitov 90. rokov.

webkamera-quickcam-videokonferencia
Foto: Webkamera QuickCam. Zdroj: theresistornetwork.com

S postupom rýchlejšieho prenosu dát a vývoja výpočtovej techniky sa videokonferenčné systémy rozšírili do všetkých odvetví nášho života. Od bežného používateľa, ktorý komunikuje s priateľmi a rodinou, cez digitálne e-learningové školenia, až po firmy a korporácie. Najčastejším zástupcom voľne dostupných nástrojov na komunikáciu je aplikácia Skype alebo Facetime od spoločnosti Apple.

Tieto voľne dostupné systémy sú však veľakrát nepostačujúce pre potreby náročnejších klientov, ktorí potrebujú garanciu stability, vysokej prenosovej rýchlosti a špičkovej kvality obrazu a zvuku.
Profesionálna technika od spoločnosti Polycom pokrýva všetky nároky na kvalitu a aspekty konfigurácie na mieru.

Spoločnosť Polycom

Spoločnosť Polycom je na trhu od začiatku 90. rokov minulého storočia. V druhom roku svojej existencie vytvorila prelomový produkt „Polycom SoundStation“ – telefón pre audiokonferencie s atypickým trojuholníkovým tvarom a kvalitným zvukom. Produkt predstavoval štart silného inovátora v tomto novom segmente a len za prvý fiškálny rok priniesol firme viac ako 1.4 milióna amerických dolárov a 20 veľkých zákazníkov.

polycom-soundstation-telefon-audiokonferencia-ovladac-reproduktor
Foto: Polycom SoundStation – telefón pre audiokonferencie. Zdroj: MARSANN IT

Počas nasledujúcich desaťročí sa spoločnosť venovala vývoju audio a videokonferenčných systémov, ktoré využíval napríklad aj štáb tvorcov ságy Pán prsteňov pre spojenie sa s kolegami z viac ako 150 lokácií po celom svete.

Riešenia Polycom na mieru pre vás

Systémy riešenia Polycom sa dajú rozdeliť podľa odvetvia na:

 • vzdelávanie,
 • zdravotníctvo,
 • výrobu,
 • finančné služby,
 • vládne služby,
 • zábavu.

Každý segment predstavuje komplexný balík – od základných produktov až po „na mieru šité“. Okrem iného sa dajú rozdeliť jednotlivé riešenia aj lineárne podľa hierarchie vašej spoločnosti: teda napríklad systém riešenia pre CEO level, pre HR oddelenie a podobne.

Čo je dobré vedieť

 • Stretnutia formou telepresence sú efektívnym spôsobom ako ušetriť nemalé náklady na cestovanie a ubytovanie.
 • V cene balíka je zahrnutá komplexná služba podpory: od dodania, inštalácie až po pravidelný servis.
 • Pozrite si prehľadný zoznam riešení Polycom.

Výhodou Polycom videokonferenčných riešení je množstvo aditívnych prvkov – napríklad funkcie NoiseBlock, AcousticFence alebo EagleEye Producer pomáhajú znížiť rušivé šumy a hluk v pozadí, tým pádom napomáhajú k lepšej koncentrácii všetkých používateľov.
Integrovaná funkcia zvolania videohovoru a pridanie účastníkov priamo z vášho kalendára zjednodušujú a skracujú prípravu videokonferencie na minimum času.

Či už ste menší pracovný tím, firma alebo celé oddelenie v nadnárodnej spoločnosti, Polycom riešenia poskytujú ideálny spôsob zefektívnenia vašej spolupráce a zdieľania práce.

Real-time zdieľanie súborov a vzdelávanie

V rámci spolupráce a efektivity stretnutí ponúkajú riešenia Polycom balík RealPresence, ktorý vytvára nielen komunikáciu video/audio cez internet, ale navyše zdieľanie súborov, real-time upravovanie a kooperáciu na rôznych projektoch. Výhodou takéhoto riešenia je nielen šetrenie nákladov na projektoch, ale aj rýchlejšia doba spracovania a lepšia možnosť spolupráce medzi členmi tímu.

praca-zamestnanci-marsannit-hovor-video-audio-pocitac-notebook-konferencia
Zdroj: MARSANN IT

Okrem práce sa balík dá využiť aj na vzdelávanie, keďže vyučujúci alebo prednášajúci má dohľad nad aktivitami poslucháčov. Eliminuje sa tu opäť nutnosť oboch strán cestovať.

Prelomovým riešením systému Polycom je možnosť súčasného pripojenia viacerých používateľov naraz do videokonferencie. Systém tak podporuje efektivitu vášho stretnutia, keďže každého účastníka nielen počujete, ale aj vidíte. S týmto prvkom sa spája veľa výhod, medzi ktoré patrí napríklad aj správa vstupov od rôznych novinárov, a to v reálnom čase a na rôznych miestach, prípadne možnosť vzdialenej výučby či školenia.

Vedeli ste, že?

 • Súčasťou balíka Microsoft Solution je napríklad aj podpora Skype for Business a všetkých produktov Polycom.
 • Polycom je popredný líder a inovátor v odvetví VCaaS (Voice Conferencing as a Service) a na trhu pôsobí už vyše 25 rokov.
 • Podľa odhadov sa globálne pokrytie internetom má stať realitou do roku 2025, čo môže mať za následok absenciu potreby využitia GSM siete a prechod na VoIP to VoIP (Voice over Internet Protocol), teda volanie cez internet.

Bezpečnosť vašich informácií je prvoradá

Videokonferencie a zdieľanie dát podliehajú drobnohľadu a musia byť zabezpečené po všetkých stránkach. Každý účastník a používateľ musí mať pocit bezpečia a ochrany, keď zdieľa citlivé informácie. Od koncového používateľa až cez infraštruktúru, všetky riešenia prichádzajú so zabezpečením, ktoré zodpovedá najstriktnejším štandardom produkčných prostredí. Konzistentná ochrana zabezpečuje presun dát a audio/video hovorov počas pohybu po sieti.

Niektoré odvetvia majú špecifické bezpečnostné regulácie, no Polycom úzko spolupracuje s agentúrami a organizáciami z týchto odvetví, aby zaručil maximálnu ochranu a plnenie bezpečnostných podmienok, ale zároveň ponúkol maximálnu použiteľnosť a kvalitu pre zákazníkov.

ucebna-miestnost-pocitac-notebook-stolove-pocitace-obrazovka-mys-klavesnica-stolicka-trieda-skola-skoliaca-miestnost-okna
Zdroj: MARSANN IT

Spoločnosť Polycom zaručuje kvalitu a bezpečnosť svojich služieb neustálou podporou cez vybraných dodávateľov, ktorí musia taktiež spĺňať striktné podmienky na dodanie služby v požadovanej kvalite. V žiadnej firme by nemal chýbať pravidelný audit infraštruktúry siete a bezpečnostných opatrení, aby sa zaručilo maximálne zabezpečenie.

Napredujte so svetovými technológiami

Videokonferenčné systémy sú konfigurovateľné podľa vašich potrieb a vhodné pre všetkých:

 • pre jednotlivcov alebo malé pracovné tímy,
 • pre malé, stredné a veľké firmy,
 • pre globálne a nadnárodné korporácie,
 • pre zdravotnícke, finančné a štátne organizácie,
 • pre neziskové organizácie.

Spoločnosť MARSANN IT vám ponúka komplexné riešenia služieb a produktov Polycom. Kontaktujte nášho obchodného zástupcu a dovoľte nám predstaviť vám nový rozmer komunikácie, ktorá nielen šetrí výdaje, ale aj katalyzuje váš rast.