späť

AKO VYBRAŤ NOTEBOOK alebo tablet?

Tablet, ale aj notebook sa v priebehu rokov stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Kým pre jednu skupinu používateľov sú zdrojom skvelých pracovných príležitostí, pre ďalšiu iba obľúbeným prostriedkom trávenia voľného času. Už len otázka funkčnosti je preto dôležitým faktorom pri výbere vášho budúceho technického miláčika. Pokiaľ aktuálne stojíte pred rozhodnutím, do akého zariadenia investovať, poradíme vám, ktorých kritérií by ste sa mali držať.

Ako to už býva zvykom, pri správnom výbere tabletu, notebooku alebo akéhokoľvek elektronického zariadenia je potrebné, aby ste si vopred povedali, na čo ho chcete používať. Je totiž zbytočné investovať stovky eur do techniky, ktorá je určená na prácu s grafickými programami, ak ju potrebujete iba na prezeranie webu. Odporúčame preto, aby ste si pri výbere tabletu/notebooku položili niekoľko základných otázok:

Na čo budete zariadenie používať?

Ak hľadáte tablet alebo notebook, ktorý má byť vaším občasným doplnkom, nemá zmysel doň investovať zbytočne veľké množstvo peňazí. Tieto zariadenia sa zvyčajne vyžívajú na prezeranie webových stránok, písanie správ či občasné hranie hier, čomu zodpovedá aj ich podstatne nižší výkon. Hlavnou nevýhodou tabletov je však menšia svietivosť, ale aj menej kvalitný displej. Pri výbere tabletu treba poriadne sledovať aj výdrž batérie. Rovnako pri drvivej väčšine týchto tabletov absentuje prítomnosť LTE modulu. Naopak, ich hlavnou výhodou je nízka cena. Zvyčajne sa nenáročné tablety pohybujú v cenovom rozmedzí od 80 € do 120 €, v závislosti od značky.

V prípade notebookov však hovoríme o podstatne väčšom spektre funkcií, a teda aj cena sa pohybuje v základe približne od 350 € vyššie. Ak ale chcete stroj, ktorý vám zabezpečí plynulý chod aplikácií a dokážete si na ňom pozrieť aj full HD film, oplatí sa vám doň investovať aspoň sumu 800 €.

robotnik-notebook
Zdroj: Lenovo

Android, Windows alebo iOS?

Jedným zo základných aspektov, ktoré musíte pri tablete zohľadňovať, je operačný systém. V zásade pre tablety existujú 3 druhy – Android, Windows alebo iOS. V prípade Androidu hovoríme prakticky o open-source systéme (systém, ktorého zdrojový kód si môže ktokoľvek zdatnejší upraviť podľa seba, a teda aj výrobcovia si ho prispôsobujú), Windows je zase veľmi priateľský pre nenáročných používateľov a jeho ovládanie je jednoduché aj pre začiatočníkov, iOS sú zase tablety, ktoré sú hardvérovo optimalizované, aby čo najlepšie fungovali so softvérom a naopak. Výber operačného systému je teda dôležitým prvkom a odporúča sa, aby kupujúci mal s jedným z uvedených systémov aspoň základné skúsenosti, prípadne si operačné systémy odskúšal priamo na predajni alebo v showroome.

V prípade notebookov prakticky odpadá prvá možnosť v podobe Androidu, avšak používatelia majú možnosť nainštalovať si do svojho stroja iný operačný systém, napríklad Linux. Štandardne však platí, že väčšina kupovaných notebookov je predávaná s už predinštalovaným operačným systémom (spravidla Windows alebo iOS). Pri výbere notebooku podľa operačného systému sa preto odporúča, aby ste sa informovali o tom, aký operačný systém je v ňom predinštalovaný, prípadne sa môžete opýtať aj na edíciu konkrétneho systému – občas sa ale môže stať, že notebook je predávaný bez operačného systému – vtedy je potrebné, aby ste si licenciu zaobstarali sami. Správny predajca vám však vždy dokáže adekvátne poradiť aj ohľadom operačného systému.

outdoor-notebook-muz-priroda-klavesnica
Zdroj: Lenovo

Aké parametre má mať tablet a notebook?

Po výbere operačného systému je potrebné zamerať sa na parametre prístroja – predovšetkým na procesor, pamäť, displej, komunikáciu a rozhranie.

Procesor je spolu s pamäťou najvyťaženejšou časťou každého prístroja, pretože od neho závisí, ako rýchlo bude spúšťať aplikácie a vykonávať vami zadané úlohy. V súčasnosti sú v ponuke jednojadrovéštvorjadrové procesory, pričom za štandard sa pri tabletoch považujú štyri procesory a viac s taktom nad 1 GHz (takt vyjadruje, akou rýchlosťou dokáže procesor spracovávať inštrukcie). Pokiaľ ste však nenáročný používateľ a tablet chcete používať na prehliadanie webu či občasné pozretie filmu, postačí vám aj jednojadrový procesor. Veľkú rolu v tomto prípade však zohrávajú nielen procesory samotné, ale aj výrobca procesorov a to, akú technológiu používa.

V prípade notebookov vám ako nenáročnému používateľovi stačí štandardne dvojjadrový procesor. Ak však plánujete grafické operácie, prípadne hranie hier, mali by ste sa riadiť rovnicou – čím viac procesorov, tým lepšie. Kľúčovou výhodou procesorov s viacerými jadrami je, že dokážu spúšťať viacero procesov súčasne, a to rozdelením úloh medzi jednotlivé jadrá. Z toho dôvodu sa na úpravu videí či hranie hier odporúča dvoj- až štvorjadrový procesor. Opäť je však potrebné dávať dôraz na takt, resp. frekvenciu procesora – v prípade nenáročných notebookov je táto frekvencia okolo 2,5 GHz, v prípade náročnejších sa odporúča frekvencia aspoň nad 3,0 GHz.

Pamäť je spolu s procesorom najdôležitejšou časťou každého zariadenia. V prípade tabletov hovoríme o tom, že každý disponuje vnútornou pamäťou, ktorú označujeme RAM, a externou pamäťou – úložiskom pre dáta. Kapacita RAM pri tablete s operačným systémom Android by mala byť aspoň 2 GB RAM, čo by malo zabezpečiť plynulý chod väčšiny súčasných tabletov. Odporúčajú sa však tablety aspoň s 3 GB RAM. Ak narazíte na nižšie hodnoty, tablet sa pravdepodobne bude občas zasekávať. Ak sa pri tablete bavíme o externej pamäti, ide o úložisko pre dáta, ktoré v súčasnosti reprezentuje predovšetkým slot pre microSD karty. Výber tejto pamäte je už vecou používateľa, nemá primárny vplyv na výkon tabletu, avšak funguje prakticky ako pevný disk, na ktorý si ukladáte informácie. Odporúča sa aspoň 8 GB microSD, ktorú si však vo väčšine prípadov musíte dokupovať samostatne.

tablet-park-lavicka-biela-kosela-cierne-nohavice-dotykova-obrazovka
Zdroj: Lenovo

Ak sa ale pozrieme na notebooky, tam je situácia o niečo iná. V notebooku narazíte primárne iba na vnútornú pamäť RAM, pričom v dnešnej dobe je úplne bežné, že aj nenáročné notebooky majú 4 až 8 GB RAM. Pre náročnejších používateľov sa odporúča opäť vyššia kapacita RAM – v súčasnosti je bežným štandardom až 16 GB RAM v notebooku pre grafické účely alebo hranie hier. Istú formu externej pamäte nájdete aj pri notebooku – ale neoznačujeme ju ako externú pamäť, ale disk, na ktorom beží operačný systém. Je úplne bežné, že moderné notebooky disponujú novými rýchlymi SSD diskami. Tie majú spravidla veľkosť do 256 GB, ale môžete naraziť aj na väčšie či menšie disky (toto závisí od ponuky výrobcu). V notebookoch sa môže nachádzať aj druhý disk, ktorý je oproti SSD diskom o niečo pomalší (niektorí výrobcovia dokonca nedávajú ani SSD disky, ale len tieto klasické). Štandardný disk (nie SSD) sa vyznačuje tým, že vám ponúka o dosť väčšiu kapacitu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 500 GB do 2 TB. Nevýhodou týchto diskov je v niektorých prípadoch pomalá odozva disku na pokyny operačného systému a načítanie dát, takže sa odporúča používať ich primárne na ukladanie dát.

Displej je to, na čo sa dívate najčastejšie, keď používate akékoľvek moderné zariadenie. Pri tablete aj notebooku platí jednoduchá zásada – mal by byť pre vaše oči priaznivý. Displej s vysokou svietivosťou totiž môže byť rovnako škodlivý pre oči ako matný displej, na ktorom hľadáte prakticky nečitateľné písmenká. Veľmi dôležitým faktorom je však aj rozlíšenie displeja, pričom najzákladnejšie tablety majú rozlíšenie 800 x 480 px, tie najmodernejšie až 2048 x 1536 px. Ak si teda na tablete chcete prehliadať fotky, odporúča sa mať displej s čo najvyšším rozlíšením. Zároveň by ste mali pri tabletoch dávať pozor aj na to, či sú vybavené tzv. gorila glass (tvrdeným sklom proti lepšej ochrane pred pádmi alebo poškriabaním), a napríklad aká je ich svietivosť na priamom slnku (môže sa stať, že svietivosť tabletu je nízka, a teda na priamom slnku neuvidíte nič), aký majú pozorovací uhol (ide o uhol, z ktorého sa môžete na displej pozerať napríklad zboku a stále vidíte kvalitný obraz).

zena-tablet-eshop-vlak
Zdroj: Lenovo

Pri notebookoch platí rovnako zásada s rozlíšením, pričom v dnešnej dobe sa stretávame štandardne s 15“ až 17“ displejmi, ktoré majú Full HD rozlíšenie. Samozrejme, pri tzv. netbookoch alebo mininotebookoch sa dá ešte stále natrafiť aj na rozlíšenie 1024 x 600 px, ale to je skôr zriedkavosťou, ktorú neodporúčame. Rovnako, ako v prípade tabletu, aj tu je potrebné zohľadniť pozorovacie uhly displeja, ale aj kvalitu, ktorú si môžete overiť zvyčajne v odborných recenziách.

tablet-marsann-pero-dotykova-plocha-ruka
Zdroj: Lenovo

Batéria je samostatnou kapitolou a má na ňu vplyv veľa faktorov – napríklad pamäť či procesor. Pri výbere tabletu a batérie musíte zohľadňovať opäť veľkosť displeja, výkon procesora, pamäte atď. Vzhľadom na to, že ide o individuálnu hodnotu, odporúča sa dávať dôraz na tzv. pohotovostnú výdrž batérie/pohotovostnú dobu batérie. Ide o hodnotu, ktorá sa testuje odborne a nie je to reálna výdrž tabletu. Čím vyššia táto hodnota je, tým lepšie – a tablet vám dlhšie vydrží. V prípade notebookov odporúčame zamerať sa na tie, ktoré majú výdrž aspoň 4 a viac hodín, čo je takým bežným štandardom pri dnešných výrobcoch.

mlady-muz-tablet-mesto-zelen-siltovka-okuliare-deti
Zdroj: Lenovo

Dobré rady na záver

  • Pred kúpou tabletu alebo notebooku si najskôr zadefinujte, na čo ich chcete využívať.
  • Odporúčame venovať pozornosť výberu dostatočne silného procesoru a pamäte pre váš notebook/tablet. Je to jedným z kľúčových faktorov.
  • V prípade, že nie ste počítačový expert, mali by ste si vybrať notebook s predinštalovaným operačným systémom.
  • Venujte pozornosť výberu správneho displeja a vyskúšajte si aj jeho rôzne pozorovacie uhly. Chráňte svoj zrak investíciou do kvalitnejších displejov.
  • Ak si nie ste istý výberom zariadenia, nechajte si poradiť.